Zpět k iPadu z roku 2013

Přemýšlel jsem, jak popsat můj vlastní postřeh o tom, jak jak jsme kdysi do naší školy pořídili první iPad (bylo to model mini), jak je přes 10 let využíváme, co nám daly, co nám vzaly… Ale byla by to esej s hodnocením aktiv a negativ, a to není to, co nyní chci. Proto nejjednodušší je napsat, že když iPad výhradně nerozbijeme (pád, znehodnocení, poškození apod.) tak, že je jeho oprava následně nerentabilní, budeme mít zařízení, které je schopno fungovat velmi dobře několik let.Záměrně nepíšu „fungovat skvěle“, protože pokud pracujeme s novějším typem iPadu, pak práce při přechodu na starší model bude vždy jaksi „uživatelsky méně friendly“ a to především z časového hlediska. Starší verze iOS s daným HW již nebude ta nejostřejší tužka. Nicméně bude funkční, a pokud nám nevadí, že z bodu A do budu B dorazíme za 10 min, namísto 8-9 min, pak je to ok. 

To je můj případ, kdy jsem se cíleně vrátil k několika iPadům 3. generace – ne systematicky. Pouze účelově. Proč? Protože obsahují vybrané aplikace, které již dávno nelze stáhnout a používat na novějších modelech (např. Move and Match), nebo aplikace, jejichž starší verze disponuje funkcí, kterou novější verze již neumí – paradox, že? (např. Explain Everything a nekonečné plátno), ale i přesto stále fungují a dělají to, co od nich chci a k čemu byly tehdy určeny. V tomto případě jsem ochotný akceptovat sekundové prostoje mezi jednotlivými úkoly (může to být ale jen můj pohled – mám rychlé pracovní tempo) za výsledek, který na novějším  zařízení mít nebudu. 

S iPady pracuji již přes 10 let. Ono „nekupuj tak drahé zařízení“ se mně, a škole také, již mnohokrát vrátilo. iPady pořízené v roce 2013 stále fungují, baterie vydrží celý týden, ochranný obal jej krásně chrání a displej nemá jediný škrábanec. Ale o tom někdy příště…

Ukázka aplikace Move and Match – pracovní listy vytvořené v dubnu 2023

Ukázka aplikace Explain Everything – vytvořeno v dubnu 2023

Translate »