Animujeme ve StopMotion

Výroba animovaných filmů je jednou z velmi atraktivních aktivit. Proč s žáky ve výuce animovat se můžete dočíst například v tomto článku. Díky tabletu je tato aktivita výrazně jednodušší a zvládnou ji i mladší žáci. Jednou z metod animace je tzv. stop motion, kdy je film složen ze série snímků, na kterých se objekty ručně animují.

Odborně můžeme říct, že Stop motion, pookénková nebo fázová animace je technika animace, při níž je reálný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o malé úseky, tak aby po spojení vyvolala animace dojem spojitosti. Hlavní výhodou této techniky je, že dovoluje animovat téměř cokoli. Nevýhodou je velká časová náročnost. Například celovečerní snímek Wallace a Gromit: Prokletí Králíkodlaka natočený technikou stop motion se točil celých pět let.

Ke známým animovaným filmům natočených kompletně pookénkovou animací patří Ukradené Vánoce, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Fantastický pan Lišák již zmíněný Wallace a Gromit a nebo seriál Ovečka Shaun. Mezi známé české režiséry točící technikou stop motion patří Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Jan Švankmajer, Hermína Týrlová, Karel Zeman nebo Jiří Barta. (Wikipedia, online, 2018).

Pro výrobu takového filmu vám stačí jen tablet a vhodná scéna, která se dá vyrobit například z krabice, stojánek a trocha osvětlení. To jsou všechno věci, které bez problémů najdete na každé škole. Nemusíte se nikam přesouvat, obvykle se vejdete na jednu školní lavici. Stojánek vyrobíte v nouzi i ze starého kousku kartonu.

S touto technikou animace se nově setkali i studenti Ostravské univerzity v rámci svého studijního programu ICT ve vzdělávání.

Ukázka práce studentů Ostravské univerzity:

Translate »