Co je MDM a proč ho mít?

MDM a jeho význam ve školství.

Dnešní škola se na první pohled z venčí moc neliší od té, kterou si pamatuji já, když jsem byl studentem základní školy. Významně se odlišuje podoba výuky samotné a způsob, jakým dnes děti získávají nové poznatky. Za mých studií jsme chodili na „informatiku“ spíše jako do ZOO na exkurzi, podívat se do jedné velmi střežené místnosti na škole na Počítač. Tenkrát to byl PP01 a byl to zázrak, který se dělil mezi 350 žáků. Dnešní škola je v tomto zcela odlišná. Počítačové učebny, tablety, 3D tiskárny, vysoko rychlostní internet.To jsou dnes již běžně dostupné pomůcky pro výuku ať už ve větší, anebo menší míře v závislosti na velikosti a typu školy. Všechny tyto technologie pomáhají dětem v rozvoji a efektivní výuce. Obrácenou stranou mince této na venek pozitivní změny je neustálý přírůst techniky a s tím související nároky na její správu a zajištění. Představte si školu, která má 300 žáků, jednu počítačovou učebnu s dvaceti počítači, čtyřiceti iPady, několik tiskáren a internetovou síť. Nyní si do tohoto obrázku přidejte jednoho pedagoga, který učí několik předmětů a mimo jiné se musí starat o veškerou techniku. V každé firmě s takovýmto počtem zařízení najdete pracovníka IT na plný úvazek. Ve školství toto břímě většinou nese jeden statečný učitel,  který se musí naučit vše ovládat, instalovat a servisovat.

Zde možná ještě více než ve firemním prostředí, přichází na pomoc MDM (Mobile Device Management), neboli správa mobilních zařízení. Je to technologie, která se může stát tím nejlepším pomocníkem správce IT ve škole. Pomocí MDM může správce vykonávat časově náročné operace jako instalace aplikací, anebo nastavení WiFi a to hromadně pro všechna zařízení během několika vteřin. Technologii MDM dnes používá řada škol a správce IT má nyní čas zabývat se opravdovými problémy namísto rutinních činností při správě techniky.

Co MDM vlastně umí?

Nejvíce ji oceníte při hromadné správě iPadů, Maců a v malé míře také běžných PC. Technologie sice funguje i na dalších typech tabletů, ale možnosti využití u jiných značek jsou velmi omezené. Při správě iPadů pak naopak otevírají dveře do ráje. MDM umožňuje komunikovat s iPady vzdáleně bez nutnosti připojení na kabel a v neomezeném množství počtu zařízení. Příklad z praxe: Škola má 20 a více iPadů a je potřeba do všech nainstalovat nové aplikace. Doposud musel správce tuto činnost dělat individuálně. Nejprve posbírat všechny iPady na jedno místo a poté u jednoho po druhém zahájit instalaci aplikací. Měřili jsme to a tento proces trvá přibližně půl hodiny až hodinu v závislosti na přihlašování do App Store. Nyní pomocí MDM zadá správce IT z jakéhokoliv zařízení s webovým prohlížečem příkaz pro instalaci do všech iPadů najednou. V řádu sekund začne probíhat instalace požadovaných aplikací a to bez ohledu na to, kde se jednotlivé iPady momentálně nacházejí. Instalaci můžete zahájit z mobilního telefonu na cestě mezi sborovnou a třídou. Zcela zásadní je pro správce IT získání kompletního přehledu o všech zařízeních ve škole. Vidí kolik zbývá v každém iPadu místa na disku, stejně jako aktuální stav baterie každého z nich.

Kompletní přehled a instalace aplikací, nejsou jedinými benefity hromadné správy iPadů. Správce může vzdáleně do všech iPadů najednou nastavit přístup na školní WiFi síť, vkládat nové fonty pro použití v textových editorech a především pak může na iPadech nastavit omezení pro jejich využití ve výuce.

Vzdálená správa je velmi chytrá a umí si poradit zvlášť s nastavením iPadů pro učitele a zvlášť pro žáky. Správce může nastavit v žákovských iPadech omezení a zákazy, které se učitelských nedotknou a naopak pedagogům vytvořit nastavení, které se neobjeví v iPadech žáků.

Z praxe uvádím některá nastavení, které se ve školním prostředí jistě budou hodit:

  1. Vzdálená instalace všech aplikací
  2. Skrýt App Store a iTunes Store. Žáci se nemohou přihlásit pod jiným Apple ID
  3. Znemožnit mazání aplikací. Už vám nikdy nebudou chybět aplikace
  4. Zakázat změnu pozadí. Žádné překvapení až se po výuce vrátí iPady zpět
  5. Zrušit kódový zámek a uzamčení. Konec dobývání se do uzamčeného iPadu
  6. Skrýt jakoukoliv aplikaci v iPadu. Co třeba hodina bez internetu a YouTube?
  7. Nastavit hesla na WiFi. Uloží se do iPadu, ale žáci nikdy heslo neuvidí!

Jedním z největších benefitů MDM je využití přímo ve výuce učitelem. Představte si situaci, kdy máte ve třídě 20 iPadů a učitel chce, aby se žáci nyní zaměřili v biologii na aplikaci s kostrou člověka. Mnohdy je reakční doba dětí dlouhá, protože ji nemohou najít a učitel ani neví, jestli si aplikaci všichni žáci pustili. MDM v rukou učitele během pár vteřin spustí na všech iPadech stejnou aplikaci. Nejen, že je vše rychlé a všichni mají stejnou aplikaci, ale navíc není možné z aplikace bez povolení učitele odejít ani po mačkání Home button.

Hromadná správa významně šetří čas a energii správci IT, pomáhá učiteli ve výuce a především zajišťuje, že každý iPad dělá přesně to co dělat má a je nastaven tak, jak to vyhovuje pedagogům pro výuku.

Kolik to stojí?

Cena této technologie je závislá od počtu zařízení ve vaší škole. Cenová relace se pohybuje od 20 do 30 tisíc korun včetně akreditovaného školení DVPP. Pro více informací navštivte www.iSkolstvi.cz sekci MDM

Dnes jsem vám přiblížil situaci využití MDM, kdy vlastníkem iPadů je škola. Další díl o MDM, co znamená BYOD, anebo pojem Supervize a především o tom jestli se uživatelé mají obávat o své soukromí naleznete zde.

neznámý.gif

neznámý.gif

neznámý.gif

Translate »