Book Creator – slovníček pro neslyšící žáky


Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/230824/virtual) in /data/web/virtuals/230824/virtual/www/domains/ipadvevyuce.cz/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 442

Na práci speciálního pedagoga je nejhezčí to, že nikdy nevíte, kdy se vám podaří posunout limity svých žáků zase o kousek dál… Přinášíme nápad na konkretní využití aplikace Book Creator, který nás velmi překvapil ve své účinnosti a efektivitě. 

Pokud sledujete náš web, tak jistě víte, že jsme náš projekt „iPadvevyuce“ rozšířili o poznatky zapojení iPadů do školní práce dvou malých  žáků s těžkým sluchovým postižením. Vzhledem k tomu, že oba nastoupili do školního vzdělávání s tak těžkým postižením, bez znalosti jediného mluveného slova nebo znaku ČZJ (českého znokového jazyka) a bez sluchadel, stalo se prioritou jejich vzdělávání vybudování alespoň základů komunikace, vzhledem k jejich integraci mezi slyšící spolužáky. Výuka českého znakového jazyka je poměrně náročná, je zapotřebí mnoha opakování a u dětí s deficitem v oblasti intelektu postupuje opravdu pomalu. Naráželi jsme také na nesoulad znaků v různých tištených výukových materiálech (znaky se liší často i v rámci krajů ČR) , a proto se nám zalíbila práce s mezinárodní databází znaků pro Neslyšící, spreadthesign.com. Z této databáze postupně vytváříme slovníček, v podobě krátkých videosekvencí, které mají velkou výhodu v tom, že žaci vidí znak nejen v podání učitelky, ale zejména  originální provedení od neslyšícího lektora. Tento znak vždy doplňujeme o obrázek a psané slovo, a to z důvodu nácviku globálního čtení. Velkou výhodou takto zpracovaného slovníčku je, že se k jednotlivým slovům/znakům můžeme opakovaně vracet. Všechny znaky se učíme nejprve všichni společně, pravidelně je potom formou růných her procvičujeme a naši neslyšící si je opakují ještě každý samostatně na svém iPadu.

Tento týden jsme se rozhodli vyzkoušet, kolik znaků si děti vybaví jen při pohledu na obrázek, čímž jsme dali slovníčku rozměr  pracovního sešitu. Ukázali jsme nejprve Katce, jak jednoduchým způsobem přepne v aplikaci BookCreator funkci vložit/vytvořit video. Katka naprosto intuitivně a s velkým nadšením „přeznakovala“ hned napoprvé 15 znaků, které si už dobře pamatuje. Pokud se jí některý pokus příliš nepovedl, měla například znakující ruce mimo záběr kamery, stačilo jemné ukázání ze strany učitelky a hned sama věděla, kde video smazat a přetočit znovu. Sama si pokaždé původní video od lektora zmenší, protože už ho nepotřebuje, jelikož se vytváří znaky své vlastní. A velmi rychle odkoukala, že je lepší video uzamknout, aby se jí neposunovalo. A protože je aplikace natolik všestranná, že umožňuje i psát prstem, u těch znaků, kde už zvládnou žáci slovo napsat zpaměti, zmenší učitel původní slovo na minimum a žáci si prstem obrázek popíší sami. Velkou výhodou je, že každý z nich může postupovat svým tempem, přetváří jen ty znaky, které má on sám bezpečně zvládnuté, ty co ještě nejdou, přeskakuje. Aplikace umožňuje svojí funkcí zkombinovat i 2 knihy dohromady – to je velkým přínosem pro učitele, který tak může přidávat do knihy po několika nových znacích, aniž by děti přišly o své tvůrčí nahrávky.

Za vše výše popsané mluví asi nejlépe nahraná videa… takže posuďte sami.

‎Verbindung zum App Store wird hergestellt
‎Verbindung zum App Store wird hergestellt
Developer: Unknown
Price: Free

katka1 katka3 katka2

Translate »