iTunes U v praxi – zážitkové vyučování

V novém školním roce s novými výukovými možnostmi a především formou zážitkových hodin. Jak jinak s žáky v základní škole speciální probrat nevšední učivo dle ŠVP, kterým „houby“ jsou, než osobní návštěvou v lese, s iPady a kurzem iTunes U.

Ve středu 3. září jsme si do iPadů stáhli nástroj iTunes U z AppStore. Společně s žáky prošli jednoduchým přihlášením do kurzu (otevření iTunes U, klik na „plus“, vložení enroll – zvládli opravdu všichni). I když je iTunes U kurz koncipován pro pedagogy, předložili jsme ho žákům jako hotovou věc, kterou můžou používat i oni – jako ENCYKLOPEDII. Za pomocí Apple Tv jsme si ukázali, jak se v kurzu orientovat. Ano, ne každý to zvládne samostatně vzhledem ke svým specifikum, ale společně jsme to zvládli perfektně. Ukázali jsme si, co vše si můžou žáci „proklikat“. A oni klikali 🙂 A žasli. A nenudili se.

Ve čtvrek 4. září jsme vyrazili i s iPady do lesa. Úkol byl lehký. Hledat houby, pořizovat fotografie pro další práci s iPady, v iTunes U kurzu prohlížet fotografie jedlých i nejedlých hub a snažit se je poznávat. Práce se podařila. Tři hodiny v lese, na vzduchu, nové učivo jsme prožili a hlavně – škola hrou.

Celou třešničkou na dortu bylo to, že paní učitelka Veronika lapila skokana obecného a udělala žákům krásnou přednášku o pohybovém ústrojí, částech těla a výskytu tohoto živočicha.

Probrali jsme přesně polovinu iTunes U kurzu, která je zapotřebí k návštěvě lesa. Houby jsme si ihned rozděli domů. S další polovinou iTunes U kurzu bude následovat ještě jedna návštěva lesa a učivo o konzervaci a přechování hub, přínosu hub, první pomoc při otravě (budeme vařit, tudíž je na místě), ale především zpětná vazba, která je prozatím PŘEKVAPENÍ.

Translate »