Mám jeden iPad. Co dál?

Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /DISK2/WWW/ipadvevyuce.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 429

Často na našich seminářích a workshopech dostáváme dotaz: „No jo, ale jak iPad zapojit pro celou třídu, když mám jen jeden?“ Ukážeme si ukázku, jak jsme jeden iPad zapojili dnes ve výuce Počtů v naší třídě. Alternativě a změně obsahu učiva se meze nekladou. Stačí iPad, Apple Tv, projektor a keramická tabule.

Dnešní hodina byla zaměřena na procvičování sčítání v rozsahu 0-100. iPad a Apple Tv jsme původně použili jako zahřívací atraktivní desetiminutovku, přičemž jsme použili aplikaci NumberPyramid.  Sčítáním dvojice příkladů jsme společně stoupali vzhůru.

Protože jsou ale naši žáci soutěživí, řekli jsme OK, dáme pyramidu ještě jednu, těžší, ale pod podmínkou, že ji celou dokončíme. To rád slyšel náš nejlepší počtář Tomáš. Spočítá toho opravdu hodně. Nastavili jsme nejmenší číslo 1, největší 3 a maximální počet políček pyramidy.

Zapojili se úplně všichni žáci, bez rozdílu svých matematických schopností. Pokud někdo umí jen do 20, počítal v příkladu 83 + 84 = … pouze 3 + 4 apod., takto jsme zvládli počítat všichni. Nakonce musel finišovat Tomáš. Pyramida už byla opravdu těžká.

To nejlepší z dnešní hodiny, co si ceníme na našich dětech bylo to, že se na konci zeptali K ČEMU VLASTNĚ TY PYRAMIDY JSOU A KDE JE NAJDEME? Rozjela se parádní debata. Tomáš psal postřehy všech na papír:

 • je tam, kde je písek,
 • je tam, kde je jen poušť,
 • je asi obrovská,
 • jak? Ukažte. Tak jsme si ukázali v porovnání s budou naší školy,
 • k čemu ale byla, když nemá okna?,
 • někdo řekl, že ji viděl ve filmu Mumie se vrací, takže jsem zkoumali dál,
 • co je mumie,
 • kdo je Faraon?

Zkrátka – od počtů k historii. Hodina utekla jako voda. Všichni jsme byli maximálně spokojení. Aniž bychom cokoliv řekli, Dan vzal iPad a v Safari sám našel a přinesl ukázat informace o pyramidách. Super!

A princip:

 • jeden iPad,
 • jedna Apple Tv,
 • projektor,
 • keramická tabule.

Promítali jsem prostředí aplikace, počítali na prstech, počítadle, zpaměti. Výsledky psali fixami na tabuli a do iPadu zapisovali, aby nám pyramida rostla. 🙂

 

Photo 02.05.16 10 39 12 Photo 02.05.16 10 33 19 Photo 02.05.16 10 25 41

Number Pyramid
Number Pyramid
Developer: Alex Varju
Price: 1,09 €
Translate »