Tajemství?

Již v minulém školním roce jsme se věnovali v předmětu Společenská výchova (vzdělávací oblast Člověk a společnost – Péče o občana) tolik citlivému tématu, jakým bezesporu je:

  • období dospívání
  • sexuální vztah mezi mužem a ženou 
  • přátelství a láska
  • intimní hygiena
  • ochrana při milování
  • vznik nového života…

 

Nenásilnou formou jsme se snažili s žáky povídat o všem, co je zajímá a na co se běžně nezeptají, nebo se stydí zeptat. Jako celá skupina si společně sepsali otázky na své vyučující a my (učitelé) na ně odpovídali. Přiznám se, že i my jsme se občas zapotili. Ne vždy je lehké odpovědět na otázku, která nám jindy přišla zcela jednoduchá, tak, aby byla i pro naše žáky lehce srozumitelná.
Všichni jsme na sobě pozorovali rozdíly mezi mužem a ženou. Pozorovali jsme rozdílnost oblečení, rozdílnost fyzických zvláštností (svaly, tvar postavy), všímali si detailních rozdílů (vousy, malování řas, očí, rtů). Pozvolna jsme přešli k rozdílům mezi mužem a ženou, které nejdou vidět – tedy pohlavní znaky.
Společně jsme se podívali na výukové video O sexu, které můžete najít na youtube.com – video zde nebo se podívat přímo v našem článku.

Po shlédnutí videa jsme pracovali s běžnými, tištěnými, knihami a encyklopediemi, které jsme měli k dispozici. Měli jsme také řadu informačních letáčků přímo z čekáren odborných lékařských ambulancí (gynekologie, urologie). Snažili jsme se především o to, aby si žáci uvědomili, že láska a milování není jen samotný akt, ale také odpovědnost za své chování, za své tělo a především odpovědnost za následky, které můžou vzniknout.

Na webových stránkách jsme virtuálně procházeli speciálně orientované nemocniční zařízení a prohlíželi si dostupné fotografie a videa. Seznámili jsme se s možnostmi ochrany pro muže a ženy. Na youtube jsme viděli videa, jak lze jednoduše, správně a bez studu ochrany použít. 

Vše jsme završili videem (opět zdroj youtube.com) o početí miminka a simultálním porodu. Na úplný závěr jsme si povídali o funkci maminky a tatínka, jak správně pečovat o miminko.

Celým výstupem několikatýdenní práce ve vyučování bylo vytvoření knihy v aplikaci Book Creator, kterou jsme nazvali Tajemství?. Protože tohle téma je pro řadu z nás stále tajemství.

Jak jsme knihu tvořili

Kniha ke stažení zde – .ePub

Kniha ve formátu VIDEO

Translate »