Vánoční kniha receptů

Že jste se báli, že už o nás neuslyšíte? Ale kdepak, vždyť jsme říkali, že spolu neučíme naposledy. Jo, asi bychom vám měli připomenout, kdo je to my. Tak, jsme to my, děti z 9.B ze ZŠ pro děti se speciálními potřebami Rýmařovská 15, Bruntál a my, děti z 5.B ze ZŠ Dr. E. Beneše, Praha 9 – Čakovice.

Tentokrát jsme spolu psali vánoční kuchařku. Rozhodli jsme se, že děti z Bruntálu budou psát recepty z české kuchyně a děti z Čakovic recepty z anglické, americké kuchyně.

My, z Bruntálu, jsme si ve třídě hodně povídali o zvycích a symbolech adventu a Vánoc. A protože Vánoce jsou taky o dobrotách a my rádi vaříme v hodinách pracovního vyučování, rozhodli jsme se sepsat ty nej recepty, které charakterizují Vánoce v Česku. Původní záměr, že všechny recepty během adventu i uvaříme, jsme museli nakonec kvůli velké nemocnosti dětí trochu poupravit; někteří vařili doma nebo jen přinesli recept. Všichni jsme měli za úkol vymyslet jídlo, bez kterého si neumíme Vánoce představit a připsat k němu krátký vzkaz. Všechny recepty jsou vyzkoušené a správně zapsané tak, aby si je případně čtenáři mohli uvařit a upéct. Vybrali jsme si pro Vás tradiční české pochoutky – vánočku, zdobené perníčky, bramborový salát, vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, smaženého kapra a vánoční ovocný punč, který má rád p.uč. Vojta. Přejeme dobrou chuť!

Děti z Čakovic pořád přemýšlely, jak anglické recepty získat. Nechtěly jen tak opsat nějaké recepty z internetu. Nakonec spolu s paní učitelkou oslovily na Facebooku přátele paní učitelky z Anglie a z USA a recepty a vánoční tradice se začaly jen hrnout. Kdybychom měly napsat všechny, zabralo by to celé další pololetí. Abychom se s vámi podělili aspoň o to, co nás překvapilo a zaujalo, tak vám řekneme, že nejzajímavější recept byl Grasshopper pie (Kobylkový dort) – dort ze sušenek Oreo a bonbónů Marshmallow s mátovou příchutí (recept máme schovaný a určitě o něj nepřijdete) a jako vánoční tradice se nám líbilo, že některé rodiny už na Den díkůvzdání (v USA se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu) jdou na farmy, kde se pěstují vánoční stromečky, tam si stromeček vyberou, uříznou, dovezou domů, ozdobí a mají ho až do vánoc už ozdobený, jen proto, že mají rádi vánoční atmosféru. Jeden z receptů jsme i vyzkoušeli upéct – vitrážové sušenky. Schválně vám neřekneme anglický název, jestlipak ho v naší kuchařce najdete?

Než jsme se do pečení a psaní kuchařky mohli pustit, museli jsme se naučit, jaké míry a váhy používají v Anglii a USA. Měření na lžíce, lžičky a šálky se nám líbilo víc, než naše mililitry a gramy.

V kuchařce najdete 7 anglických a amerických receptů. Abyste se lépe orientovali, tak je každý recept označen vlajkou toho kterého státu. Také tam je citát, týkající se vánoc a vánočních tradic, který nám napsali facebookoví učitelé a učitelky (a pak, že se facebooku musíme jen bát).

A pozor, přesto, že jsme pilně pracovali, stihli jsme si vzájemně popřát i šťastné a veselé.

Kniha ve formátu .epub ke stažení zde

Kniha ve formátu .pdf ke stažení zde

Kniha ve formátu video zde

Přání od dětí z Čakovic

PF 2015 od dětí z Bruntálu

Image-1

Všichni Vám také přejeme veselé vánoce a v novém roce hodně štěstí a zdraví.

Translate »