Home » Zpřístupnění

Zpřístupnění – displej a velikost textu

iPad nabízí širokou škálu zpřístupnění nejen pro speciálně vzdělávací potřeby. Dnes si ukážeme „možnosti vyššího kontrastu (tato volba zlepšuje kontrast a čitelnost změnou barev a stylu textu) a tučný text.

Čti více »

Jak omezit pracovní prostředí aplikace a zabránit nechtěným dotekům

Tento článek jsem se rozhodl napsat po té, co jsem opět na jednom ze svým workshopů ukázal funkci Asistovaný přístup a opět jsem se přesvědčil, že celá řada z nás, pedagogů (a nejen pedagogů), o této funkci neví….

Čti více »

Jak omezit aplikace a webový obsah na iPadu?

Stále častěji se množí dotazy ze strany učitelů, zda-li lze omezit nějakým způsobem obsah iPadu (aplikace, nevhodné webové stránky) a pokud to lze, tak vlastně jak u nového iPadOS? To, že žák klikne kam nemá, je zcela normální…

Čti více »

Ovládejte iPad vlastním hlasem

iPad byl nedávno aktualizován na verzi operačního systému iPadOS, konkrétně 13.1.3. Tato verze operačního systému nově disponuje tzv. hlasovým ovládáním. Díky tomu můžeme svůj iPad ovládat hlasem To u verze iOS 12, kterou iPady měli dříve, nebylo možné….

Čti více »

Lupa v iPadu

iPad disponuje velmi bohatými možnostmi zpřístupnění, o kterých možná ani nevíte. Buď už z důvodu nepotřebnosti nebo vlastní neinformovanosti. Toto zpřístupnění umožňuje modifikovat iPad nejen pro vzdělávání osob se speciálními vzdělávacími potřebami, ale taky pro naše běžné činnosti,…

Čti více »

Režim ČTEČKY na iPadu

Možná jste někdy vyslovili přání číst prostý text na webové stránce, který neobsahuje další rušivé prvky. Např. takové čtení pohádek s žáky ve škole prostřednictvím internetového prohlížeče Safari může být do jisté míry nepříjemné a rušivé, vyskytují-li se…

Čti více »

Nefunkční Home Button?

Možná jste se již dostali do situace, kdy váš Home Button (ano, to jediné tlačítko na přední straně displeje, dole, uprostřed) nefungoval zcela korektně, nebo dokonce nefungoval vůbec. Jednoduchým trikem si můžete zapnout „softwarový“ Home Button, který vám…

Čti více »

VoiceOver – co to vlastně je?

Zcela jistě jsme již mnohokrát zabrouzdali ve svém iPadu do nastavení. Všichni. Čas od času potřebujeme zadat heslo k nové wifi síti, čas od času si změníme tapetu, nebo procházíme nastavení jednotlivých aplikací. Možná si i nyní vybavíte,…

Čti více »

Asistovaný přístup – zpřístupnění pro osoby s SVP + video

Mnozí z nás využívají při své práci tablety. Mnozí z nás využívají tablety při vzdělávání svých žáků a studentů. Operační systémy dnes nabízí mnoho technických vymožeností, společnosti se předhánějí v tom, která bude mít atraktivnější a uživatelsky přívětivější…

Čti více »

Jak omezit obsah v internetové prohlížeči na iPadu?

Věděli jste, že můžete v iPadu a iPhonu omezit seznam stránek, které lze pomocí aplikace Safari prohlížet? Nebo že můžete úplně vypnout Fotoaparát a aplikaci Safari jen pomocí jednoduchého nastavení? Na tuto funkci jsme se zaměřili v dalším…

Čti více »

Asistovaný přístup aneb jak zabránit rozptylování žáka

Můžeme se snažit sebevíc, ale všichni víme, že žáci, obecně, nejraději zkouší to, co je zakázané. Během práce na iPadu můžeme narazit na několik faktorů, které mohou samotný proces práce s iPadem narušovat.

Čti více »

Omezení aplikací

Možná řada z nás ani netuší, jak silný nástroj iPad představuje. Díky svému rozsáhlému portfoliu zpřístupnění, omezení a přizpůsobení je právě o krok vpřed před ostatními platformami operačních systému bez ohledu na to, abychom museli instalovat aplikaci třetí…

Čti více »

Struktura týdenního režimu u žáků s PAS – možnosti

Při vzdělávání žáků s PAS (Porucha Autistického Spektra) vycházíme především z tvz. strukturovaného učení. Při práci s žáky s PAS je velmi důležité mít neustále na zřeteli fakt, že každý člověk potřebuje ve svém životě určitou míru předvídatelnosti,…

Čti více »

iPísmenka – naše nová kniha

Dnes se nám podařilo dokončit naši novou knihu. Myšlenka na její vznik nás provází už delší dobu, jen jsme váhali, jakou formou knihu zpracovat. Nazvali jsme ji iPísmenka a vytvářeli jsme ji spolu s dětmi.

Čti více »

Asistovaný přístup – tip č. 2

Můžeme se snažit sebevíc, ale všichni víme, že žáci, obecně, nejraději zkouší to, co je zakázané. Během práce na iPadu můžeme narazit na několik faktorů, které mohou samotný proces práce s iPadem narušovat. Nejenže se nám v takové situaci…

Čti více »
Translate »