Category Archives: Novinky

Když se řekne: Apple Classroom 2

Když před rokem Apple pustil do AppStore aplikaci Třída, mohli jsme jen závistivě sledovat postřehy zahraničních kolegů, jak jim tato aplikace pomáhá ve výuce a v ovládání žákovských iPadů. Provoz aplikace byl vázán na registraci školy v systému Apple School, který byl bohužel donedávna v České republice nedostupný. Nyní je ale situace jiná. Koncem roku 2016 se naše republika dostala na seznam zemí, ve kterých je možné využívat všechny nástroje určené pro školy a tak je čas podrobně prozkoumat aplikaci Třída v praxi.

Ovládejte svou třídu ve výuce

Máme dobrou zprávu pro všechny školy a instituce, které zakoupily iPady po datu 1.4.2011 u autorizovaného prodejce Apple. Všechny tyto iPady bude možné registrovat do Apple programu DEP a naplno tak využít rozhraní Apple School Manageru!

Příjem přihlášek na Letní školu s iPady 2017 zahájen

Byl zahájen příjem přihlášek na již čtvrtý ročník Letní školy „Tvoříme s iPadem a pro iPad“. I v letošním roce se setkáme v Jeseníkách v hotelu Neptun v termínu 7. až 10. srpna 2017.

Apple v ČR se otevřel školám!

Říjen 2016 si v kalendáři dobře vyznačte červenou barvou, pokud jste školní instituce, firma, anebo státní správa. Přesněji 28.10.2016 se zapisuje nový milník Applu pro Českou republiku. Zřejmě si řeknete, co vám uniklo. Apple představil nové MacBooky.  Někteří zajásali, někteří ne, jiní šli rozbíjet z poloviny naplněná prasátka na jejich nákup. Pro naši malou zemi udělal Apple v tento den mnohem více. Pro mne je tento den stejně významný, jako uvedení prvního iPhonu vůbec.

Mám jeden iPad. Co dál?

Často na našich seminářích a workshopech dostáváme dotaz: „No jo, ale jak iPad zapojit pro celou třídu, když mám jen jeden?“ Ukážeme si ukázku, jak jsme jeden iPad zapojili dnes ve výuce Počtů v naší třídě. Alternativě a změně obsahu učiva se meze nekladou. Stačí iPad, Apple Tv, projektor a keramická tabule.

Hudba pro naše projekty – tip č. 2 – youtube music

V jednom z posledních článků jsme vám přinesli tip na free hudbu pro naše projekty v iMovie. Jistě pamatujete na článek Jamendo. Tentokrát pro vás máme tip podobný – youtube music. Obě varianty jsou velmi dobré, obě velmi užitečné a obě jsou free – zdarma.

Jamendo – hudba (nejen) pro vaše projekty v iMovie

Stále častěji při své práci s multimediálním obsahem narážíme na to, abychom neporušovali autorská práva. Internet dnes nabízí velké množství lehce dostupným materiálů, avšak ne každý si je vědom důsledku, byť i nevědomého, porušení autorských práv. Pokud ale budeme používat obsah, který se řídí licencí Creative commons a dodržovat pravidla, kterými je většina volně dostupných multimediálních obsahů – obrázky, hudba, videa – řízena, můžeme tento obsah používat.

Apple Classroom v České republice

Jednou z velmi propagovaných novinek nové verze iOS 9.3 je sada funkcí pro školní prostředí, mimo jiné například sdílení iPadů více žáky, možnost zobrazení obsahu žákovského iPadu na projektor, funkce pro management třídy atp. Všechny uvedené funkce jsou vázány na registraci školy, které je ale bohužel pro Českou republiku nedostupná.

Omezení aplikací – tip č. 1

Možná řada z nás ani netuší, jak silný nástroj iPad představuje. Díky svému rozsáhlému portfoliu zpřístupnění, omezení a přizpůsobení je právě o krok vpřed před ostatními platformami operačních systému bez ohledu na to, abychom museli instalovat aplikaci třetí strany ve snaze uživatelům nechtěný obsah omezit či zpřístupnit. Netřeba popisovat, jaké kroky musí pedagog absolvovat na tabletu s jiným operačním systémem než iOS, na kterém běží naše iPady, aby žákům omezil nebo zakázal některé služby, aplikace, či nevhodnou webovou stránku.

iPad jako nástroj kompenzace učebních materiálů v základní škole speciální?

Co je vhodnější pro naše žáky se speciálními vzdělávacími potřebami z hlediska ICT, chceme-li si vykompenzovat výukový materiál? Co je nej, když chceme žákům výuku udělat lepší? Využít počítač, notebook nebo tablet? Otázka, kterou si klade při vyučování nejeden z nás. Každý z těch pracovních nástrojů, budeme jim tak říkat, má své výhody i nevýhody. Nebudeme je popisovat, internet je plný takových informací. My se pokusíme v krátkosti objasnit, proč jsme si pro své žáky vybrali tablet. Tablet iPad. Ale taky ukážeme, jak to vidí další pedagogové v základních školách speciálních.

55 tipů jak využít iPad ve vyučování

Vytvořili jsme pro Vás knihu „55 tipů jak využít iPad ve vyučování“. Kniha je obsahově zaměřena na ukázku využití jednotlivých, vybraných, aplikací, včetně jejich samotného popisu. Kniha je svázána v pevné vazbě na pevném papíru. 

iPad ve výuce aneb Jak to všechno začalo…

O jednom hezkém víkendu v září 2013 jsem se zúčastnil setkání ICT koordinátorů v Brně na Mendelově univerzitě. Právě zde jsem navštívil workshop společnosti 24U, kde jsem měl možnost poprvé držet v ruce iPady od firmy Apple a vyzkoušet si, jaké možnosti nabízí tyto tablety, nejen ve výuce. Praktické ukázky Tomáše Hampla a Ondry Chaloupky mě natolik zaujaly, že jsem se během chvíle rozhodl. To je to, co chci mít také… Vymyslel jsem projekt, vytvořil webové stránky a spolu s kolegyní začal oslovovat potenciální sponzory s prosbou o sponzorský finanční, či hmotný, příspěvek.

Translate »